11 sierpnia 2014
Miarodajny wynik testu ciążowego - miniaturka

Najszybszy miarodajny wynik testu ciążowego

Ile czasu musi upłynąć od zapłodnienia, aby test ciążowy był miarodajny?

Każda kobieta zastanawiająca się nad potencjalną ciążą pragnie jak najszybciej zweryfikować swoje domysły lub potwierdzić podejrzenia. O ile wszelkiego rodzaju testy, które możemy z łatwością kupić w aptece i wykonać proste badanie w domu, są powszechnie stosowaną metoda, o tyle nie zawsze (chociaż zdarza się to nieczęsto) są wiarygodna.

Testy ciążowe kupione w aptece – miarodajny po 2 tygodniach od zapłodnienia

Głównym problemem samych testów ciążowych paskowych, płytkowych czy strumieniowych jest czas, po jakim dają wiarygodny wynik. Jak informują adnotacje na opakowaniach i ulotkach, możemy wiarygodnego wyniku – w 99% – spodziewać się około dwa tygodnie po potencjalnym zapłodnieniu.

Większość kobiet, aby mieć stuprocentową pewność wcześniej, decyduje się na laboratoryjne badanie moczu bądź laboratoryjne badanie krwi. Tego rodzaju badanie możemy wykonać w prywatnym laboratorium za sumę około 25-30 złotych. Laboratoryjne badania to najczęściej forma weryfikacji potencjalnej ciąży zlecana przez lekarza.

Testy labolatoryjne – miarodajne już po 7 dniach od zapłosnienia

Badanie laboratoryjne czy inaczej próba ciążowa daje 100% pewności. To krótkie i bezbolesne badanie polegające na nieinwazyjnym skontrolowaniu obecności hormonu, który pojawia się w czasie ciąży. U kobiet, które zaszyły w ciąże, badanie wykazuje obecność gonadotropiny kosmówkowej, czyli HCG, podjednostkę beta. Hormon HCG wydzielany jest przez łożysko po zadomowieniu się zarodka.

Już w siódmym dniu po zapłodnieniu zdecydowanie wzrasta poziom HCG. Oznacza to, że już tydzień po zapłodnieniu badanie laboratoryjne może wykluczyć bądź potwierdzić ciążę.

Testy z krwi lub moczu można powtarzać wielokrotnie i nie stanowią one żadnego zagrożenia, dają jedynie maksimum pewności w o wiele szybszym czasie niż testy ciążowe wykonywane w domu. Co ważne, podwyższony stan hormonu HCG utrzymuje się od około 7 dnia od zapłodnienia do 3. miesiąca ciąży. W późniejszym czasie ilość hormonu w organizmie zdecydowanie spada.

Jeżeli wynik testu nie pokrywa się z wynikiem badania, obserwacji bądź wcześniej wykonywanych testów aptecznych, warto skonsultować się ze specjalistą, gdyż niewspółmierność wyników może sugerować chorobę.